Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

model foto arch&design

Loading


ostatnia aktualizacja:
Sun, 2010-09-19 22:04

matu menu modelarstwo projekty fotografia

Cemet

W grudniu 2005, firma CEMET (firma zajmująca się głównie kolejowym transportem cementu, posiadająca własny tabor i bocznice) zwraca się z prośba o stworzenie, z wykorzystaniem eksploatowanego logo, malowania floty samochodów ciężarowych (silosy i skrzyniowe). W pierwszych wyobrażeniach i wytycznych szefostwa, autor usłyszał: „każdy ma widzieć, że to nasz samochód”. Nieukrywana stateczność autora w tworzeniu oraz przesyt rzadko gustowną agresją, nakreśliły trudną drogę negocjacji z zamawiającym. Mimo to autor przygotował projekty, które można było uznać za spełniające oczekiwania, jak i nie łamiące zasad projektowania (fot. 1, 2, 3).


fot. 1. Propozycja matu 1


fot. 2. Propozycja matu 2


fot. 3. Propozycja matu 3

Zaskoczenie nastąpiło gdy okazało się, iż po zapoznaniu się z projektami wstępnymi, te bardziej ekstrawaganckie okazały się wcale nie tym, co zamawiającemu podoba się najbardziej. CEMET docenił nakreśloną przez autora argumentację idei i szczegółów rozwiązań w przedstawionych projektach, co wyraził podczas wspólnych negocjacji i finalnie wybrał jedną z najbardziej oszczędnych w formie wersji (fot. 4).


fot. 4. Wzór wybrany do realizacji

W podobnej stylistyce, rok później, zamówiono projekt malowania lokomotyw (fot. 5).

Projekt został w całości zrealizowany (fot. 6, 7).


fot. 6. Realizacja projektu


fot. 7. Realizacja projektu

Można zauważyć, że proces w firmie CEMET przebiegł dokładnie odwrotnie niż w spółkach PKP. Tam, (więcej: projekty) początkowy zarys racjonalności ustępował ostatecznie miejsce wyborom podyktowanym emocjom – niezależnie od skutków jakościowych. Argumentacja autora, z kolei, odbierana była wyłącznie, jako lekceważenie oczekiwań zamawiającego, nie zaś troska o profesjonalizm rozwiązań.

stat4u

Analiza oglądalności witryny
stat24.com